kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Trądzik - choroba nie tylko młodych
2007/10/16 12:10:00

Większość z nas kojarzy trądzik z wiekiem młodzieńczym – jest to częsta przypadłość u nastolatków przeżywających „burzę hormonalną”. Niestety, osiągnięcie wieku dojrzałego wcale nie musi oznaczać końca zmagań z pryszczami i zaskórnikami: szacuje się, że z powodu tego schorzenia cierpi aż jedna trzecia osób w wieku 30 – 50 lat.

Trądzik dorosłych ma to samo podłoże, co młodzieńczy - zaburzenia hormonalne, a dokładniej nadmiar męskich hormonów (najczęściej testosteronu). Działają one stymulująco na gruczoły łojowe i powodują zwiększone wydzielanie łoju, który z kolei zatyka pory skóry. Inne powody występowania trądziku u dorosłych to: nadmierne rogowacenie naskórka, przebywanie w zbyt suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach, stres i przyjmowanie niektórych leków nasennych i uspokajających.

Leczenie trądziku dorosłych polega na przyjmowaniu leków (zewnętrznie, na skórę lub doustnie) oraz odpowiedniej pielęgnacji:

1. skórę łojotokową myjemy łagodnymi preparatami przeznaczonymi do cery trądzikowej,
2. do pielęgnacji używamy lekkich fluidów, unikamy tłustych, ciężkich kremów,
3. nawilżamy powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy,
4. nie dotykajmy twarzy bez potrzeby – brud, kurz i łój przenoszone z rąk na twarz zaostrzają objawy trądziku,
5. częstym błędem popełnianym szczególnie przez panie jest smarowanie pryszczy środkami zawierającymi alkohol: nie tylko podrażnia on skórę, ale i nadmiernie ją wysusza, co w efekcie powoduje zwiększone wydzielanie łoju i… kółko się zamyka,
6. skóry trądzikowej nigdy nie wystawiamy na intensywne słońce: wprawdzie początkowo jej stan może się poprawić, ale później skóra zaczyna się bronić przed wysuszeniem i zwiększa produkcję łoju,
7. absolutnie nie wolno wyciskać żadnych ropnych zmian pojawiających się na twarzy czy ciele: ich treść może zostać wciśnięta głęboko w skórę, a to wywołuje większy stan zapalny lub infekcję!


()
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: skóra, testosteron, trądzik, wypryski


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»